Goodie-pris gælder Goodie-medlemmer med 1-3 stjerner
Fem nye bøger til forårets ferier
Tekst Cathrine Overvad
Foråret byder på mange helligdage og ferier, og hvad er bedre end at bruge ferien på fordybelse med en god bog? Vi guider her til fem spændende bøger, der netop er landet på boghylden.
Da tyskerne rykker frem mod Paris i 1940, bliver den unge syerske Estella Bissette tvunget til at flygte fra alt, hvad hun har kært. Hun sætter kursen mod New York med blot et par francs på lommen, en kuffert med det allermest nødvendige, sin symaskine og en stor drøm om at åbne sin egen systue. I 2015, rejser den australske kurator Fabienne Bissette til New York for at arbejde på en udstilling af de værker, som hendes bedstemor, en af verdens førende modedesignere, har skabt. Men efterhånden som Fabienne finder ud af mere om sin bedstemors fortid, afdækker hun også en tragisk historie om hjertesorg og familiehemmeligheder, som på dramatisk vis vil ændre hendes eget liv.
Dannelsesroman møder road trip-film i denne rørende og charmerende bog, der bobler af fortællerglæde og tager læseren på en rejse gennem et eventyrligt USA. I juni, 1954, kører 18-årige Emmett Watson hjem til Nebraska af forstanderen fra den opdragelsesanstalt i Kansas, hvor han har sonet femten måneder for uagtsomt manddrab. Med en mor, som forlod familien for mange år siden, en far, der netop er død, og familiegården på tvangsauktion, har Emmett en plan om at hente sin otte år gamle bror og drage vestpå for at starte en ny tilværelse. Men Emmett opdager, at to venner fra opdragelsesanstalten har gemt sig i bilens bagagerum, og planen tager et pludseligt retningsskift og fører Emmett ud på en skæbnesvanger rejse.
Dronning Elizabeth er på Windsor Castle forud for fejringen af sin 90-års fødselsdag, men festforberedelserne bliver afbrudt, da en gæst på mystisk vis bliver fundet hængt i slottets gemakker. Detaljer ved sagen får efterretningstjenesten MI5 til at indlede en mordefterforskning. Sammen med sin betroede privatsekretær, Rozie, begynder dronningen i al hemmelighed at undersøge sagen. Men kan hun pege MI5 i retning af den rigtige morder uden selv at blive afsløret? Mysteriet på Windsor Castle er første bog i den charmerende cosy crime-serie om dronning Elizabeth og det engelske kongehus.
En gal drabsmand terroriserer storbyen. Han myrder enlige kvinder for at indlemme dem i sin syge samling. Den kontroversielle og fandenivoldske Cecilie Mars er udnævnt til drabschef, og sagen bliver en af de første, hun sammen med sit team skal forsøge at løse. Men stærke kræfter i politiledelsen modarbejder hende. De har gravet en gammel uopklaret drabssag frem, som implicerer hende. Mens Cecilie Mars kæmper for at klare frisag, bliver galningens samling større og større.
Da Diana, prinsessen af Wales, blev begravet, undrede millioner af mennesker sig over, hvad hendes sønner, prinserne, mon tænkte og følte – og hvordan deres liv ville forme sig fremover. Her kommer endelig Harrys historie. Med sin rå og uforfærdede ærlighed er ’Reserven’ en skelsættende udgivelse, der byder på indsigt, åbenbaringer, selvransagelse og tilkæmpet visdom om kærlighedens evige triumf over sorgen. Prins Harry, hertugen af Sussex, er ægtemand og far, militærveteran, engageret i humanitært arbejde, fortaler for mental sundhed og miljøforkæmper.