Pak skammen væk, og tag nydelsen med i stedet
Tekst Sara Andersen, sexolog og parterapeut Lust Copenhagen, Foto Lust Copenhagen | 1. juli 2025
Ferietid giver rum til nye sanselige oplevelser og nærvær. Hvilket nok også er årsag til, at det er blevet så populært at pakke sit sexlegetøj med i kufferten. Vi guider her til hvad du bør bringe, og hvad du skal være opmærksom på, når du rejser.
Vidste du, at danskere i gennemsnit har 3-5 stykker sexlegetøj? Det vil altså sige at dem, der tjekker din baggage gennem ved security højst sandsynligt også har en samling derhjemme - der er absolut ingen grund til at skamme sig over, at man medbringer vibratorer på sin ferie. Det bliver mere og mere normaliseret at medbringe den ekstra nydelse, og du kan være sikker på, at du langt fra er den eneste i securitykøen der har pakket sine favoritter.
Når du rejser med sexlegetøj anbefaler vi at du tager dem med, der er i mindre størrelser, som ikke fylder mere end en håndfuld eller to. Se vores anbefalinger i rejsevenlige størrelser her:
Man kan næsten ikke sige sexlegetøj uden også at sige glidecreme. Det gør oplevelsen bedre, og du fortjener intet mindre på din ferie.
Glidecreme og olie tæller dog som væske, og skal derfor max være i en 100 ml. beholder og pakkes i den velkendte zip-lock pose, hvis du skal have den med i din håndbagage. Hvis du rejser med indtjekket bagage, er der ingen grænse for mængden. Her kan du se vores anbefalinger på glidecreme og olier i rejsevenlige størrelser:
Nøglen til intimitet og lyst er for mange mere tid, plads til følelser og nye rammer. Derfor kan en ferie, langt væk fra hverdagen, være den perfekte anledning til at komme tættere på hinanden, og få talt om nogle af de emner der normalt ikke er plads til i hverdagens travle program. Eller måske har I lyst til lidt inspiration og sjove intime udfordringer, der gør ferien mere løssluppen. Find inspiration her til sjove spil og samtalekort, I nemt kan pakke med i tasken:
Hvis dit sexlegetøj har en motor og batteri, behøver den faktisk ikke, ligesom andre elektroniske genstande, at skulle op af tasken og på bakken, når du skal gennem security. Men overvej alligevel at lægge den derop i en klar pose eller i vores rejsetaske med gennemsigtig facade øverst - så slipper du nemlig for at de åbner tasken og skal røre ved dit sexlegetøj, hvis de skal lave et tjek. Det er god stil over for personalet, men også rarest for dig.
Vær opmærksom på, at flyver du til Thailand, Myanmar eller Vietnam, hvor sexlegetøj er forbudt ved lov, fraråder vi at tage nogen former for sexlegetøj med – better safe than sorry.
At rejse er at leve - og sikke en god årsag til at få det meste ud af det, med en orgasme eller to.
Sara Andersen er certificeret parterapeut og sexolog. I en årærkke har hun arbejdet med kvinder og par i sin egen praksis på Christianshavn, hvor hun hjælper andre med at styrke deres relationer, få endnu mere lyst og skabe større kendskab til sig selv og dem og hinanden.
Hun har delt ud af sin viden og ekspertise i flere TV- og radioprogrammer på DR, i Femina, været hussexolog hos Klub Venus, konsulent for TV2, og er nu in-house ekspert hos Lust Copenhagen i Magasin Du Nord. Privat har Sara to børn og er bosat på Frederiksberg, København.