Sommeren åbner i Magasin - og du er inviteret!
Få din sommer fyldt op med musikoplevelser, sjove aktiviteter og en unik fællesskabsfølelse, når vi inviterer til en magisk sommer i Magasin fra d. 15. maj til 30. august. Skab uforglemmelige sommerminder på vores Summer Market, og slæng dig i det eksklusive loungeområde i Summer Garden i Magasin Kgs Nytorv, der i weekenden forvandles til Social Sports Club.
Sommer i København
Sommeråbning i Magasin Kgs. Nytorv
Kom til et brag af en sommeråbning fredag den 15. maj i Magasin på Kongens Nytorv, når vi tager hul på sommersæsonen på en dag fyldt med skønne aktiviteter og sommersprød stemning.
Slå dig ned i vores grønne oase på Kgs. Nytorv og nyd sprøde pizzaer fra Diamond Slice, læskende is fra Aurora og kolde øl fra 1664, så længe lager haves. I samarbejde med Alexandra, Københavns nye hippe natklub, kan du opleve live-koncerter med kunsterne URO, Lea Romea, Enterthevoigt & Ababy og Alexandra Husorkester. Gå på opdagelse i Summer Garden, og er du Magasin Goodie-medlem kan du få adgang til ekstra forkælelse og armbånd til eksklusiv efterfest på Alexandra. Magasin donerer 2 DKK til Røde Kors for hvert køb, der fuldføres i forretningen på Kongens Nytorv denne dag.
Program 15. maj
16.00 Alexandra husorkester
16.30 Enterthevoigt & Ababy
18.15 Alexandra husorkester
19.00 Lea Romea
19.30 URO
20.30 Efterfest på Alexandra
Sommer i København
Summer Market
Hele sommeren kan du besøge vores Summer Market på Kgs. Nytorv, hvor du kan tage et hvil efter din shoppingtur med veninderne, udfordre dine venner i et spil petanque eller byde børnene på en kølende is i sommervarmen. Få den bedste start på dagen med udsøgt bagværk og kaffe fra Københavns Bageri, mens du lader op i vores grønne stemningsfulde oase. Til frokost og aften vil Diamond Slice sørge for, at du aldrig går sulten hjem fra Magasin med deres gourmet pizza slices. Sommeren står også i sportens tegn, når Adidas og Intersport overtager Kgs. Nytorv, og skyder VM i fodbold i gang. Tag vennerne med under armen og få speciallavede fodboldtrøjer, eller øv dig på dine bedste fodboldspark med eksperter fra Adidas og Intersport.
Tag en velfortjent pause fra shoppingen i vores Summer Garden på 2. sal, hvor et roligt åndehul åbner sig op og får dig helt ned i gear. Hver torsdag til søndag kan du snuppe et pizza slice fra Diamond Slice, og nyde solens varme stråler helt frem til kl. 19.00.
Er du den morgenfriske type, så kan du benytte dig af Magasins nye træningskoncept Social Sports Club, der byder på løbeklub med Relevant, yogahold med The Yoga Flat og HYROX træning med Butcher's Lab.
Sommer i Aarhus
Sommeråbning i Magasin Aarhus
Vi starter sommeren i Magasin Aarhus med en dag fyldt op af musikalske og kulturelle oplevelser. Glæd dig til at høre kunstnere som DJ Wasabi, OKAYNICO, DJ Namdori og Fed & Phil, alt imens du slænger dig i det skønne loungeområde og nyder kolde øl fra 1664, så længe lager haves. Du kan også sætte dig til bords med Kulturbodega Bellis, der vil kuratere en sanselig kreativ workshop. Som en del af sommeråbningen donerer Magasin 2 kr. pr. transaktion i forretningen i Aarhus til Røde Kors. Den store åbningsaften i Aarhus slutter ikke her, for når aftenen går på hæld, er alle gæster velkomne til at følge med til efterfest på Kulturbodega Bellis.
Program
16.00: DJ Wasabi
17.00: OKAYNICO
17.30: DJ Namdori
18.30: Fed & Phil
19.30: Efterfest på Kulturbodega Bellis
Vi ser frem til den skønneste sommer sammen med jer - gå på opdagelse i vores mange events her.