Goodie-pris gælder Goodie-medlemmer med 1-3 stjerner
My Christmas Mood - Tobias Hoffmann, Fotograf
Julen er inkarnationen af hygge. Det er som om, at alles stressniveauer falder med ti procent.
Der er ingen jul uden magi. For mig begynder julen den første december, og det irriterer mig, at butikker begynder at sælge julepynt allerede i oktober. Det er alt for tidligt!
Hvert år ser jeg frem til at tilbringe kvalitetstid med familie og venner. Jeg planlægger min kalender for at sikre, at jeg deltager i alle de sæsonbetonede sammenkomster, så jeg slipper for at føle mig skyldig over ikke at tilbringe tilstrækkelig tid med min familie.
Mit yndlings juleminde stammer fra en juleaften, da jeg var omkring fire eller fem år gammel. Selvom jeg ikke husker alle detaljer, har jeg en levende erindring om, at hele min familie var sammen.
Julefilmen over dem alle er Alene Hjemme. Sammen med Disney-klassikere vækker den en stærk følelse af nostalgi i mig.
På mit juletræ finder du en blanding af gamle og nye pyntegenstande.
Min juleborddækning vil være yldt med alle de julegodter, man kan forestille sig. De sæsonbetingede fester, jeg deltager i, følger sjældent en bestemt tradition, så jeg vil omfavne og inkorporere juletraditioner i alt i løbet af december.
I år er min inspiration til julen hentet fra historien. Jeg bruger en betydelig mængde tid på at kigge igennem fotografier, artikler og interviews fra vintage-modevisninger, og jeg er især fascineret af Chanels shows.
Det perfekte vinteroutfit kombinerer en tyk mohair-blend strik med kampstøvler, en sort hue og en lang frakke. Jeg har en tendens til at fryse, så jeg bærer ofte en North Face dunjakke og et klassisk par Levi's.
Mit go-to-tilbehør til sæsonens fester er en oversize blazer. Jeg elsker ekstra lange ærmer, men hader det, når bagkanten går på tværs af bagdelen.
Øverst på min ønskeliste er smykker. Jeg ønsker altid at tilføje til min samling med ringe, brocher, armbånd, halskæder... you name it.
Parfumen, jeg ønsker mig i denne sæson, er "By the Fireplace" af Maison Margiela Replica.
Til mit hjem ønsker jeg mig Gubi's Multi-Lite bordlampe af Louis Weisdorf. Det er en tidløs klassiker, der passer til enhver indretning. Jeg ønsker også Hay's stribede Eté sengelinned. Jeg har det allerede i forskellige farver, men har brug for flere striber i mit liv.
Mit drømmejuleferiemål er London, da jeg aldrig har været der til jul. Jeg har en fornemmelse af, at det er meget festligt.