Gå til hovedindhold

Dr. Martens

1460 Pascal Black Virginia

Goodie pris
1.200 kr.
Normalpris
1.500 kr.

Gælder 21/08 - 23/08

Optjen 1200 stjernepoint med Optjen 1500 stjernepoint med Magasin Goodie

accessibility.variation.selection

Farve: Black

Goodie-pris **/*** - læs vilkår

Goodie-pris **/*** - læs vilkår

Fri fragt på ordrer over 499 kr. for Goodie medlemmer. Læs mere
30 dages retur. Læs mere
Levering inden for 1-2 hverdage. Læs mere
Køb og hent i forretning efter ca. 3 timer. Læs mere
Født den 01.04.60. Navngivet 1460. Gennem seks årtier er vores arbejdsstøvle med 8 snørehuller blevet umiskendelig

Virginia er et blødt, finkornet læder, der er behandlet for at gøre det glat og smidigt. Rengør med en fugtig klud og vedligehold med Dr. Martens skocreme
DM's sål er en grundpille i Dr. Martens' fremstilling – kendt for sin komfort og stabilitet. Et tofarvet look med markante riller og et umiskendeligt trådmønster.
Vores Goodyear-welted linjer er varmeforseglede ved 700 °C og forstærkede med vores karakteristiske welt syning
MATERIALE
Vores Virginia-læder er et blødt, finkornet læder, der er behandlet for at føles glat og smidigt. Det er typisk farvet og fås i en række strålende farver.



Ydre materiale:
100 % læder

Indre materiale :
20 % læder,80 % tekstil

Sål:
100 % PVC

VEDLIGEHOLDELSESANVISNINGER
Rengør snavs ved at bruge en fugtig klud, lad det tørre og påfør derefter Dr. Martens Wonder Balsam på skoene ved hjælp af den svamp, som fulgte med produktet.

KONSTRUKTION
Dette er et Goodyear welted produkt. Overdelen og sålen er varmeforseglede og syet sammen, ikke bare limet, som meget andet fodtøj.
  • Materiale: 100% Læder, 100% Gummi
  • Mønster: Ensfarvet
1460 Pascal Black Virginia
Dr. Martens
1460 Pascal Black Virginia
1.200 kr.
1.500 kr.
Loading...